Száraz Rozika néni népművészeti hagyatéka, Galgahévíz

Népviseletbe öltöztetett babák katalógusa
(Felvétel időpontja: 2013.nov. 23.)
valamint népviseleti ruhadarabok (Felvétel: 2010. Csincsi Luca)


B1
Újszülött baba
Viselet: csipkés sapka, rékli, fehér tollpárna, mint pólya, rózsás szalaggal átkötve
Tárgy: 1m x 30 cm műanyag baba, vászon ruha, tollpárna, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült értéke: 5000 Ft
Kiegészítő információk: "A bába által világra segített csecsemőt előbb vászonlepedővel letisztogatták, majd nagypárnába csavarták, hímzett inget adtak rá, fejére pedig gondosan előkészített, hímzett sapkát. A párnát szalaggal áttekerték, hogy a baba jó melegben maradjon. A kicsi édesanyja mellett, bölcsőben kapott helyet. A fotón lévő baba a keresztelőre készített hímzett ruhákkal lett felöltöztetve." (Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 4.o )



B2 Kisgyermek
Viselet: törökmintás vászon obony (fiú és leány is ilyet viselt) Tárgy: műanyag baba, vászon ruházat, jó állapot, 50 cm , Galgahévíz
Becsült értéke: 25.000 Ft
Kiegészítő információk: "A kisgyermekek fiúk-lányok egységesen "ráncos-obony"-t viseltek. Ez a felnőttekéhez hasonló sűrű ráncba szedett szoknyát jelentett, melyet mosható anyagból készítettek. Ehhez inget, blúzt (nyúló) vettek. Hétköznap köténnyel, védték a koszolódástól. Ünnepkor a lányok csipkefodorral a nyakukon, fodros sapkával a fejükön mentek a templomba. A fiúk ruháját nem díszítették hímzések." (Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 5.o )



B3 Kislány (kibontott hajú, óvodás)
Viselet: fehér nyúló, törökmintás vászonszoknya, csörgős alsószoknya, pendely, piros galáris
Tárgy: 50 cm, műanyag baba, vászon ruha, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült értéke: 25.000 Ft
Kiegészítő információk: "A fiúk óvodás kortól kaptak nadrágot, vászoninget, kis kabátot "lajbi"-t. Ezek anyagai: kézi szövésű vászon, posztó. Az inget fehér vászonból szabták, kézelőnél, gallérnál az ünnepi viseletet hímzéssel díszítették. Az óvodás korú lányok (B3) körberáncos (piros törökös karton anyag) szoknyához kartonblúzt, nyakba pedig színes szalaggal kötött galárist viseltek. Hajukat (B3 fotóval ellentétben) általában hátrafésülve, fonottan hordták." (Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 5.o )



B4 Nagylány, eladó sorban
Viselet: piros posztószoknya, fehér vasalt szoknya, csipkés féling, kasmír pruszlik
Tárgy: 50 cm műanyag baba, posztó ruha, vászon, jó állapotú
Becsült értéke: 25.000 Ft

Kiegészítő információk: " Hétköznapokon vékony karton anyagból inget, nyúlót, hozzá apróra ráncolt színes virágos szoknyát hordtak melyre kötényt kötöttek. Az ünneplő öltözék (B7) az édesanya, nagymama gondos keze-munkáját dicsérte. Az alsó három szoknya keményre vasalt - csörgős - apróráncba szedett fehérszoknya, rávéve 1-2 kartonszoknya, majd a posztó szoknya, mely apró virághímzésekkel van díszítve és apró ráncba van szedve. A posztószoknya - piros, zöld, rózsaszín, fekete - színét a kor és az alkalom határozta meg. Minden lánynak volt templomba járós és bálozós szoknyája is. A fejükön a menyecskék, asszonyok féketőt viseltek, mely alá a hajukat szépen befonva, kontynak feltűzve gondosan hajtűkkel rögzítették. A fékető selyem aranycsipkével rózsás pántlikával (szalag) díszítve készült (ünnepi-bál). A hétköznapi fékető mosható anyagból készült. Évszaktól függően félinget vagy bársony-nyúlót (apró virággal hímzett) viseltek. A nyakba galáris - gyöngysor került melyet hátul színes rózsás szalaggal masnira kötve hordtak. A kötény hétköznap kék festő anyagból készült, az ünnepi inkább fekete szegett kötény volt. Az ünnepi öltözethez a fiatalok fehér, az idősek fekete pamutharisnyát viseltek.
(Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 6-7.o )



B5 Menyasszony
Viselet: fehér vasalt szoknya, csipkés féling, vasalt nyakravaló kendő, mirtusz koszorú, csipkés pántlikával, Mária lány "Üdvözlégy Mária" feliratos kék selyem szalaggal, kezében olvasó és fehér hímzett jegyzsebkendő
Tárgy: 70 cm műanyag baba, fehér vászon ruha, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült értéke: 35.000 Ft

Kiegészítő információk: "Fehér alsó csörgős szoknya 3-4 db, erre sima körberáncos fehér szoknyát vettek, fehér hímzett félinggel, vasalt (fehér lyukhímzéses) nyakravaló kendővel, koszorút rózsás szalagokkal, nyakba galáris rózsás szalaggal megkötve, kézben hímzett jegyzsebkendő és olvasó (katolikus). Ebben a viseletben ment a leány a templomi esküvőre."
(Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 8-9.o )

Menyasszonyi koszorú 1960-ból és Menyasszonyi koszorú 1938-ból



B6 Fátyolos új menyecske
Viselet: fátyolos új menyecske, csipkés főkötő (fékető), meggyszín posztó szoknya, selyem rojtos nyakravaló kendő, kasmír nyúló
Kiegészítő információ: A fátyolt a lakodalom utáni vasárnap viselte a menyecske. Tavaszi lakodalom után még az úrnapi körmeneten is felöltötte. Őszi lakodalom esetén a búcsúkor (december 6. Miklós) viselte. A fátyolt a főkötőre tűzték fel. Szatén kendő volt a nyakába kötve, kék kasmír nyúló volt alatta. Az öltözet többi eleme: három fehér vasalt szoknya, piros posztó szoknya. (Csákány Lászlóné Péli Ilona nyugdíjas varrónő ismertetése alapján) (2014. február 8.)
Tárgy: 50 cm, műanyag baba, színes ruházat, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült értéke: 25.000 Ft



B7 Menyecske kasmír nyakravaló kendővel
Viselet: Fehér vasalt és piros posztó szoknya, csipkés féling, csipkés pipiskés fékötő, kék kasmír nyakravaló kendő
Kiegészítő információk: Fiatalasszonyok kötöttek kasmír kendőt, ha már volt családjuk, vagyis ha már voltak gyermekeik. A hónap első vasárnapján, pünkösd hétfőn és húsvét hétfőn volt ez az ünnepi viselet. (Csákány Lászlóné Péli Ilona nyugdíjas varrónő ismertetése alapján) (2014. február 8.)
Tárgy: 60 cm, műanyag baba, posztó ruha, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült értéke: 25.000 Ft



B8 Menyecske fehér nyakravaló kendővel
Viselet: Fehér vasalt és piros posztó szoknya, kék kasmír nyúló, fehér vasalt nyakravaló kendő, csipkés pipiskés főkötő (fékető, fékötő)
Kiegészítő információk: A fehér nyakravaló, vasalt kendőt 30 éves korig kötötték fel a fiatalasszonyok nagy ünnepeken, mint húsvét, búcsú, úrnapja. A posztószoknyák közül a piros színű volt a legünnepélyesebb. A posztó szoknyáknak is megvolt a maguk ünnepi rangsora. A piros után a sorban a következők: kék posztó, meggyszín (bordó) posztó és a zöld posztó. Voltak továbbá síkos delin szoknyák is különböző színekben valamint sima karton szoknyák. Ez utóbbiakat kis ünnepeken vagy bálokban viselték. (Csákány Lászlóné Péli Ilona nyugdíjas varrónő ismertetése alapján) (2014. február 8.)
Tárgy: 60 cm, műanyag baba, posztó és vászon ruha, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült érték: 25.000 Ft
Kiegészítő információk (Blúzok - nyúlók):
Feketebársony nyúlót pirosposztó szoknyához viselték a fiatalok, az idősebbek fekete posztószoknyával vették fel. Selyem nyúló (blúz) kék,rózsaszín - váltva hordták a szoknyákhoz csak a fiatalok, maximum 50 éves korukig. Utána már csak sötét színekben jártak a nők a színes viseletet átadták a lányuknak vagy menyecskéjüknek.

Fekete bársony és piros ünnepi nyúló


Rózsaszín és lila selyem blúz

Féling: fehér gyolcsból, elején hímzéssel díszítve, ujján fodorként fehér lukhímzés - színes (kék vagy piros) szalaggal könyök fölött megkötve. Mellény: fekete hímzett bársonyból, arany és piros díszítéssel a hátoldalán, színes gombokkal az elején. A 30-as években készült, csak nagyünnepkor vették fel fehér félinggel.

Féling és mellény

A ruhákhoz az anyagokat vagy maguk állították elő (lenvászon), vagy a vásárokban szerezték be. A népviselethez tartozó posztószoknyát az ügyesebb asszonyok maguk hímezték tele apró virágokkal. Egy nyakravaló fehér kendőt két éven át is hímeztek - a téli időszakban - mire elkészült. Nagy becsben tartották ezeket a darabokat. (Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 9-10.o )



B9 Újasszony, fehér fejkendős
Viselet: meggyszín posztó szoknya, fehér vasalt szoknya, fekete szegett kötény, kasmír nyúló, rojtos fekete selyemkendő, fehér, vasalt fejkendő SZ R monogrammal
Kiegészítő információk: Újasszonynak számított az, aki abban az évben esküdött, vagy még a következő évben, ha nem volt családja (gyermeke). A fehér fejkendőt nagy ünnepeken kötötték fel, húsvét, búcsú, úrnapja, karácsony. A viselethez tartozott még a selyem rojtos nyakravaló kendő. A rózsás szalag hátul díszítette a szoknyát, valamint a galárisra is kötöttek belőle. (Csákány Lászlóné Péli Ilona nyugdíjas varrónő ismertetése alapján) (2014. február 8.)
Tárgy: 40 cm, műanyag baba, posztó és vászon ruha, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült érték: 25.000 Ft



B10 Újasszony, százvirágos fekete fejkendővel
Viselet: Virágvasárnapi viselet, piros posztó, mintás szoknya, kék kasmír virágos nyúló, fehér vállkendő, fekete színű selyem fejkendő (százvirágú), fekete szegett kötény
Kiegészítő információk: A százvirágos kendőn épp száz virág van kihímezve. Az újasszonyok vagy a fiatalasszonyok kötötték a fejükre. Első vasárnap viselték. A nyakukba fehér vasalt kendőt kötöttek, kasmír vagy fekete bársony nyúlót vettek alá. (Csákány Lászlóné Péli Ilona nyugdíjas varrónő ismertetése alapján) (2014. február 8.)
Tárgy: 50 cm műanyag baba, virágos ruházat, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült érték: 25.000 Ft
Kiegészítő információk:

Százvirágú kendő: csak fiatalasszonyok viselték ünneplő ruhához
Fekete-lila hímzéssel: csak tavasszal nagy ünnepre (húsvét, virágvasárnap) vették fel piros vagy bordó posztószoknyával, félinggel, hűvösebb időben selyem blúzzal a fiatalok és az idősebb korosztály is.
Fejkendő fekete selyem virágos: nagyszülők hordták az 1930-40-es években
(Csincsi Luca Boglárka és Csincsi Károlyné, Keserű Erzésbet (2010): Galgahévíz népművészete, Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola, házidolgozat, 8.o )



B11 Idős asszony (ünnepi és gyászviselet)
Viselet: fekete, színes virágú posztószoknya, fekete bársony nyúló színes virágos, fekete, selyem vállkendő, fekete selyem (Atlan) fejkendő egyszínű virágokkal
Kiegészítő információk: Idős asszonynak számított, akinek a gyermekei már megházasodtak. Már csak sötét ruhákban járt. Sötét bársony nyúlót viseltek, sötét posztó szoknyával, melyen hímzett virágok voltak. Fejükön fekete mintás kendő volt. Az 50 év feletti öregasszonyok már csak fekete ruhát viseltek. Sima fekete posztószoknyát vagy liszter szoknyát hordtak fekete nyúlóval és fekete liszter vagy selyemkendővel.
Az is feketében járt, aki megözvegyült, korától függetlenül. Amennyiben újra férjhez ment az özvegyasszony, akkor fekete helyett sötét ruhákat vett fel. (Csákány Lászlóné Péli Ilona nyugdíjas varrónő ismertetése alapján) (2014. február 8.)
Tárgy: 500 cm műanyag baba, posztó és selyem ruha, jó állapotú, Galgahévíz
Becsült értéke: 25.000 Ft



Férfiviselet
Részei: Posztó nadrág, fehér vászoning, mellény, bőrcsizma, fekete kalap. Az ünnepi inget színes gombbal, esetleg hímzett kézelővel készítették, a kalapra színes szalagot kötöttek. A fiatalok ráncos fehér bőgatyát vettek fel pl. a szüreti mulatságra. Munkába posztónadrágot, vászoninget, mellényt hordtak a férfiak.